Facebook Bağlan, Yorum ve Mağaza Modülleri

Değerli müşterilerimiz;

Yeni geliştirmiş olduğumuz; Facebook Bağlan (Connect), Facebook Yorum (Comment) ve Facebook Mağaza (Store) modülleri, satışta olan tüm e-ticaret paketlerimizde aktif edilmiştir.

Yönetim Paneli - Ayarlar - Genel Ayarlar - Facebook Entegrasyon sayfası üzerinden modülleri aktif veya pasif yapabilirsiniz.

Facebook modüllerinin çalışabilmesi için, Facebook Uygulama Kodu ve Facebook App Secret değerlerinin eticaret sisteminize girilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle sitenize özel Facebook Uygulamasını aktif etmelisiniz.

Yeni bir Facebook uygulaması oluşturmak için aşağıdaki örneğimizi inceleyebilirsiniz.

1. Facebook hesabınız varsa giriş yapınız. Yoksa hesap açınız.

2. Sitenize özel Facebook sayfanız varsa bir sonraki aşamaya geçiniz. Yoksa, öncelikle sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Facebook Mağaza (Store) uygulaması, var olan bir sayfanızın üzerine eklenebilir. Sayfanızı http://www.facebook.com/pages/create.php?ref_type=sitefooter adresinden Şirket, Kuruluş veya Enstitü seçeneklerinden birini tercih ederek oluşturabilirsiniz.

3. Facebook uygulaması oluşturmak için https://developers.facebook.com/ adresine giriniz. Üst menüden Uygulamalar'ı tıklayıp Create A New App sayfasına giriniz. Display name alanına uygulamanızın görünen adını, Namespace alanına da uygulamanızın adını giriniz. Daha sonra uygulama oluştur'a tıklayınız.

4. Uygulama oluştuktan sonra "Ayarlar" sayfasına girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Buradaki bilgileri aşağıda belirttiğimiz örnek üzerinden sitenize özel bir şekilde giriniz ve "değişiklikleri kaydete" tıklayınız.

5. Uygulama ayar sayfasındaki Uygulama Kodu ve App Secret bilgilerini, eticaret sitenizin Yönetim Paneli - Ayarlar - Genel Ayarlar - Facebook Entegrasyon sayfasına giriniz ve kaydet butonuna tıklayınız.

6. Uygulama ayar sayfasında iken "+Platform Ekle" butonuna tıklayarak önce "Facebook'ta Bir Uygulama" daha sonra da yine "+Platform Ekle" butonuna tıklayarak "Sayfa Sekmesi" bölümlerini ekleyin. Aşağıda belirttiğimiz örnek bilgiler çerçevesinde kendi sitenize özel bir şekilde bilgileri girerek "değişiklikleri kaydete" tıklayınız. "Facebook'ta Uygulama" sayfasında Kanvas Url sinde site adınızın http ile başlayıp / ile bittiğine emin olun. Aynı şekilde Güvenli Kanvas Url adresinde de https ile başlayıp / ile bittiğine dikkat ediniz. "Sayfa Sekmesinde" ise Page Tab Url'nin http ile başlayıp /facebook/ ile bittiğine, Secure Page Tab Url'nin de https ile başlayıp /facebook/ ile bittiğine dikkat ediniz.

7. Bu işlemlerden sonra "Status & Review" sayfasına gelerek, "Hayır" butonuna tıklayıp uygulamayı aktif ediniz.

8. Son olarak, oluşturduğunuz uygulamayı facebook sayfanızda bir sekme olarak aktif etmeyi (Facebook Store) anlatacağız. http://www.facebook.com/dialog/pagetab?app_id=UYGULAMA_KODUNUZ&redirect_uri=http://www.facebook.com adresini çalıştırmadan önce Url içindeki UYGULAMA_KODUNUZ alanına uygulama kodunuzu giriniz ve linki tarayıcınıza yapıştırarak çalıştırınız. Ekranda, uygulamayı hangi sayfada aktif etmek istediğiniz sorulacak. Facebook sayfanızı seçerek kaydediniz. Facebook mağaza uygulamanız başarıyla Facebook sayfanızda sekme olarak gösterilecektir. Örnek ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir.

Facebook Mağaza (Store) içeriği yazılımımız tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. Sitenizin ana sayfasındaki tüm ürünler, aynı nitelik ve özelliklere göre bu mağazada çıkmaktadır. Yani siz sitenizin ana sayfasındaki haftanın ürünlerini v.b. değiştirdiğinizde veya ana sayfa ürünlerinizde değişiklik yaptığınızda, tüm bu işlemler otomatik olarak Facebook Mağazanıza da yansıyacaktır. Mağazadaki ürünlere tıklandığında ayrı bir sayfada sitenize link verilmektedir. Aynı şekilde her ürünün altındaki "Paylaş" butonu sayesinde ziyaretçilerinizin ilgili ürünleri Facebook profillerinde paylaşabilmelerine de imkan sağlanmaktadır.

Tüm müşterilerimizin bilgilerine sunar, hayırlı ve bol kazançlı günler dileriz.

09 Şubat 2014