Değerli müşterilerimiz;

Ürün, kategori ve markalara yönelik olarak Excel Import (İçe Aktarım) / Export (Dışa Aktarım) modülleri geliştirilmiştir.

Excel aktarım robotu sayesinde, hızlı ve kolay şekilde ürün / kategori / marka ekleme veya güncelleme işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca, son yüklenen excel dosyasının da ürün / kategori / marka bazında tekrardan indirilebilmesi için link tanımlanmıştır. Yine aynı şekilde aktarım işlemleri için ürünlerin yeni, mevcut ve fotoğraflar olmak üzere ayrı ayrı işleme tabi tutulabilmesi için seçenekler eklenmiştir.

Bu Modül Kimler İçin Uygundur;

 1. Ürün tedarikçisinden excel formatında temin edecek olduğu ürünleri sitesine eklemek veya mevcut ürünlerini güncellemek isteyenler.
 2. İki veya daha fazla sitesi olup, siteler arasında ürün / kategori / marka kayıtlarını güncel tutmak ve hızlı şekilde güncelleme yapmak isteyenler.
 3. Muhasebe programı üzerinden stok / fiyat başta olmak üzere istediği ürün bilgilerini excele aktarıp, sitesindeki ürünleri hızlı şekilde güncellemek isteyenler.
 4. Sitesindeki fiyatları ve stokları hızlı ve kolay şekilde güncellemek isteyenler.

Excel aktarım robotu, import ve export olmak üzere 2 ayrı modülden oluşmaktadır. Export modülü sayesinde, hem sitedeki tüm ürün / kategori / marka kayıtlarının excele aktarımı sağlanmakta hem de import modülüne uyumlu excel çıktıları oluşturulabilmektedir. Import modülü ise ürün / kategori / markaların siteye aktarım işleminin gerçekleştirildiği modüldür.

Aktarım İşlemiyle İlgili Önemli Hususlar;

 1. Excel dosyası, Office 2007 ve üzeri Excel (.xlsx) dosyası olmalıdır. Eski (.xls) desteği mevcut değildir.
 2. Tüm ekleme ve güncelleme işlemleri stok kodu, kategori kodu ve marka koduna göre yapılmaktadır. Eğer kod mevcutsa güncelleme, mevcut değilse yeni kayıt ekleme gerçekleşmektedir. Bu nedenle mükerrer kayıt oluşmaması veya güncellemelerde sorun yaşanmaması için excel dosyalarındaki kod sütunlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 3. Tüm (Evet / Hayır) veya (Var / Yok) türündeki alanlar için, excel dosyasında Var için 1, Yok için 0 değerleri kullanılmalıdır. 1 veya 0 yerine dilerseniz true veya false da kullanabilirsiniz.
 4. Excel dosyalarındaki sütun başlıkları zorunludur ve export modülü üzerinden indirilebilen şablonlara göre yazılı olmalıdır. Başlık adları değiştirilmemelidir.
 5. Sütun başlıklarının sırası önemli değildir. Yazılım, başlık adları üzerinden alanlara otomatik olarak erişebilmektedir.
 6. Zorunlu sütun başlıkları haricinde, her başlığın ve bağlı sütunların excel dosyasında olması zorunlu değildir. Olmayan başlık / sütunlar yerine ekleme işleminde sistem varsayılan değerleri aktarmaktadır. Güncelleme işleminde ise eski değerler korunmaktadır.
 7. Yeni ürünler varsayılan olarak fotoğrafsız yüklenir. Sonrasında, eksik fotoları yükle seçeneğiyle fotoğraflar yüklenmelidir.
 8. Tüm fotoları güncelle seçeneğinin zorunlu olmadıkça kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü mevcut olan / olmayan tüm ürün fotoğrafları tekrardan yüklenecektir.
 9. Herhangi bir ürünü varyant ürünü olarak tanımlamak isterseniz, Ana_Urun_Kodu alanına bağlı olduğu ana ürünün stok kodunu yazmanız yeterlidir. Ana ürünlerin ise bu alanı boş bırakılmalıdır.
 10. Ürün kategorileri, ana ve alt kategori gözetilerek yazılmalıdır. Önce ana, sonra alt, sonra daha alt vb. şekilde. Her bir kategori ise > işareti ile birbirinden ayrılmalıdır.
 11. Gösterim kategorilerinde ise hem yukarıdaki yapı hem de birbirinden farklı ana / alt kategoriler ; karakteri ile ayrılmalıdır. Gösterim kategorileri alanı zorunlu olmayıp, boş bırakılması halinde varsayılan olarak ana kategori bilgilerine göre otomatik oluşturulmaktadır.
 12. Kargo_Durumu sütununun alabileceği değerler; 0: Aynı Gün Kargo, 1: X Günde Kargo, 2: Süre Belirsiz.
 13. Indirim_Turu sütununun alabileceği değerler; 0: Tutarsal, 1: Yüzdesel.
 14. Kisisellestirme_Adi sütununda, eğer ürünün bağlı olduğu bir kişiselleştirme tanımı varsa, bu kişiselleştirmenin adı girilmelidir.
 15. Varyant değerleri girilirken Varyant : Değer şablonu kullanılmalıdır. Örnek; Beden : XL vb. Varyant ve değerlerin önceden sisteme girilmesi gerekmektedir.
 16. Ürün özellikleri girilirken Grup adı Ozellik_Grubu sütununa, Özellik : Değer şablonuna uygun veriler de ilgili sütunlara girilmelidir. Örnek Grup; Bilgisayar - Örnek Özellik; Ram : 4 GB vb. Özellik grup ve değerlerinin önceden sisteme girilmesi gerekmektedir.
 17. Alt kategori oluştururken, Ana_Kategori_Kodu alanına bağlı olduğu kategorinin kodunu yazmak yeterlidir. Bu alan boş bırakılırsa kategori ana kategori olarak kayıt edilir veya güncellenir.
 18. Tüm foto / grafik işlemleri url adresi üzerinden işlem görmektedir. Yani ilgili alanlar web üzerindeki herhangi bir grafiği adreslemelidir.
 19. Başlık / alan / sütunlarla ilgili diğer bilgilere, export sayfası üzerinden temin edilebilen excel dosyalarının içeriğindeki kayıtlar sayesinde erişilebilmektedir.Yönetim - Entegrasyon - Excel Export ve Excel Import sayfaları üzerinden yeni modüllere ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, bereketli ve bol kazançlı satışlar dileriz.

01 Kasım 2018