Sıkça Sorulan Sorular

E-ticaret sistemimiz ile ilgili olarak bugüne kadar karşılaştığımız sorulardan en önemlilerini aşağıda cevapladık.Eticaretkur yazılımı; Standart, Profesyonel ve Entegre olmak üzere 3 farklı paketten oluşmaktadır. E-ticaret paketlerimizi incelemek ve detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Kiralama esasına dayalı eticaret paketlerimizde, web ve veritabanı alanı sınırsız olup, barındırma (hosting), güvenlik sertifikası (SSL), Yedekleme, Güncelleme ve Destek hizmetleri de ücretsiz olarak sağlanmaktadır.


Eticaretkur yazılımının yıllık yenileme bedeli ilk yıl fiyatları ile aynı olup; Standart Paket için 4500 TL, Profesyonel Paket için 6750 TL ve Entegre Paket için 9000 TL'dir.

Paket ve yenileme fiyatlarına; e-ticaret yazılımı kiralama, ssl, hosting, yedekleme, destek, yeni versiyon ve güncelleme hizmetleri de dahildir.

Unutulmamalıdır ki; yıllık yenileme bedeli alınmadığı veya olmadığı iddia edilen yazılımlar için barındırma (hosting), ssl, yeni versiyona geçiş v.b. pek çok giderleri siz karşılamak zorunda kalırsınız. Fakat, Eticaretkur tüm bu hizmetleri e-ticaret paketleri içerisinde ücretsiz olarak sunmaktadır.


Evet. Eticaretkur yazılımı %100 yerli ürün olup, kendi programcı ve tasarımcılarımız tarafından kodlanarak geliştirilmektedir.

Piyasada sıklıkla görülen, açık kaynak veya ücretsiz yazılımlardan değildir. Bu nedenle kodlara, veritabanına veya ftp bilgilerine erişime asla izin vermemekteyiz. Siteler kendi sunucularımızda barındırılmaktadır.

Yazılım dili .Net C# olup, veritabanı yönetim sistemi Microsoft SQL Server'dır.


Web, sql, backup ve file server başta olmak üzere tüm sunucularımızı bulut (cloud) altyapıya sahip olacak şekilde, Türkiye'nin tek Tier 3 verimerkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul verimerkezinde barındırmaktayız.

Yeni nesil bulut (cloud) SSD sunuculardan oluşan alt yapımızla, hızlı ve sorunsuz hizmet sağlanmaktadır.


Hayır. Paket fiyatınız dışında hiç bir ekstra veya sürpriz ücret ödemezsiniz.


Evet. İstediğiniz zaman paketler arasında geçiş yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için destek talebi açmanız yeterlidir. Yeniden paket satın almanıza gerek yoktur.


Hayır. Yapmış olduğumuz güncellemeler ve çıkarmış olduğumuz yeni versiyonlar için hiç bir şekilde ücret talep etmemekteyiz.

Güncellemeler, tarafımızca mevcut tüm müşterilerimize ücretsiz olarak uygulanmaktadır.


Hayır. Destek sayfamız (ticket) üzerinden, bizden hizmet aldığınız süre boyunca haftanın 7 günü resmi tatiller de dahil 09:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak destek alabilirsiniz. Telefon veya eposta ile destek hizmetimiz mevcut değildir.


Eticaretkur sistemi olarak, Türkiye'de en yüksek trafik kotası veren firmalar arasında ilk sıralarda olduğumuzu belirtmek isteriz.

Trafik kotanızı aylık değil, yıllık olarak tanımladığımız için aylık bazda kullanmadığınız trafik limitleriniz heba / israf olmaz.

Eğer yıllık trafik kotanızı aşarsanız, çok uygun fiyatlarla ek trafiğe sahip olabilirsiniz. Müşteriye hiç bir şekilde sürpriz trafik faturası çıkartılmaz.

Yıllık trafik kotasının hemen hemen tüm müşteriler için ulaşılması güç bir rakam olduğunu ve de sınırsız trafik verdiğini iddia eden firmaların, sitelere çok düşük cpu ve bellek limiti uyguladığını da ayrıca belirtmek isteriz.


Evet. Tüm hizmet ve ödemeleriniz için fatura kesmekteyiz. Firmanız adına oluşturduğumuz fatura sayesinde; yasal güvence sağlamakla birlikte, aldığınız hizmeti de hem KDV hem de Gelir Vergisi anlamında gider olarak gösterebilmektesiniz. Hizmet verilen sitenin yasal sorumlusu ve hak sahibi fatura edilen kişi / firma'dır.

Faturalar, %20 KDV Dahil resmi e-Arşiv / e-Fatura olarak online gönderilmektedir.


Evet. Eticaretkur yazılımı ile birlikte barındırma (hosting) hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Müşterinin, veritabanına, yazılım kodlarına ve FTP bilgilerine erişim izni yoktur.


Hayır. Alan adı (domain) tescil ve yenileme hizmeti müşteriye aittir. Yıllık 5-10 $ maliyetle domain kayıt firmalarından (ihs.com.tr, turhost.com, natro.com v.b.) bu hizmet satın alınabilmektedir. Alan adının dns adresleri ns1.eticaretkur.com ve ns2.eticaretkur.com olarak güncellenmelidir.


Evet. Eticaretkur yazılımı ile birlikte tüm paketlerde paylaşımsız 256 Bit SSL hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır.


Evet. Tüm site içeriğiniz ve verileriniz günlük (son 1 güne ait) otomatik olarak yedeklenmektedir.

Tüm sitelerin yedekleri hem local, hem de NAS Backup ünitelerine alınmakla birlikte, farklı lokasyonlara da aktarılmaktadır. Böylece yedek güvenliği de üst seviyede sağlanmaktadır.

Bu yedekler, güvenlik ve yasal nedenlerden dolayı müşterilere verilmemektedir. Yedeklerin tutulmasındaki amaç; olası felaket senaryolarına karşı siteleri çalışır bir noktaya geri çekebilmek içindir.


Hayır. XML ürün entegrasyon modül veya hizmetimiz bulunmamaktadır.

Profesyonel ve Entegre paketlerde sunulan Excel Aktarım Robotu sayesinde; ürün, kategori ve markalarınızı kolay bir şekilde sitenize yükleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.


Hayır. Bizden e-ticaret hizmeti alabilmeniz için firma sahibi olmanıza gerek yoktur. TC kimlik numaranızla hizmet alabilirsiniz.

Fakat, internet üzerinden yapılan satışlarda fatura kesme zorunluluğu olduğunu, sanalpos alabilmeniz için de banka veya ilgili kurumların vergi mükellefi olma şartı aradıklarını unutmamanız gerekir.

Firma sahibi veya vergi mükellefi olmadan siteniz üzerinde yapacak olduğunuz faaliyetlerden Efortek Yazılım - Eticaretkur olarak sorumlu olmadığımızı da ayrıca belirtmek isteriz.


Hayır. Firmanız olsun veya olmasın, 3. kişiler üzerinden e-ticaret hizmeti alamazsınız. Unutulmamalıdır ki; hizmetin fatura edildiği firma, hem hak sahibi hem de yasal sorumludur. Bu tarz bir girişimde bulunsanız bile ilgili eticaret hizmeti için hiç bir hak talebinde bulunamazsınız.


Hayır. Hizmet sözleşmemizde de belirttiğimiz üzere, bizden almış olduğunuz hizmeti bir başkasına satamaz veya devredemezsiniz. Bu işlemi yapmış olsanız bile, eticaretkur ve yasal mercilerce sitenin hak sahibi ve yasal sorumlusu yine siz olacaksınız. Bu tarz girişimlerde bulunan müşterilerin siteleri, hizmet bitim tarihlerinden itibaren yenilenmeyerek sistemlerden silinmektedir.


Ödeme işleminin tamamlanmasından sonra, aynı gün içerisinde kurulum ve aktivasyon işlemleri tamamlanarak siteniz aktif hale getirilmektedir. Kurulum işlemi, yoğunluğa bağlı olarak 2 veya 3 saat sürebilmektedir.

Sonrasında, e-posta adresinize yönetici ve giriş bilgileri gönderilmektedir. Ürünlerinizi girerek hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.