Değerli müşterilerimiz;

03 Haziran 2016 tarihi itibari ile Hediye Çeki Sisteminde; Aktif, Ürün Grubu Marka ve Alışveriş Üst limit seçenekleri aktif edilmiştir.

Aktif seçeneği sayesinde; süre ve kriterlerden bağımsız olarak hediye çeklerini Aktif / Pasif yapabilirsiniz. Süresi dolan veya kullanılan hediye çekleri, müşteri hediye çekleri sayfasında gösterilmeye devam eder ancak pasif edilen hediye çekleri hiç bir şekilde müşteri ekranında görüntülenmez.

Ürün Grubu - Marka seçeneği sayesinde; herhangi bir markaya özel hediye çeki tanımlayabilirsiniz. Bunun için Ürün Grubu seçeneğinden Seçili Marka alanını tıklayıp, markanızı seçmeniz yeterlidir.

Alışveriş Üst Limiti sayesinde; nasıl ki hediye çekini minumum sepet toplam tutarına ulaşması halinde aktif edebiliyorsunuz, üst limit vererek te sepet toplam tutarının belirlediğiniz aralıklarda olmasını sağlayabilirsiniz. Üst limiti aktif etmek ama müşteri ekranında göstermek istemeyebilirsiniz. Bunun için Alışveriş Üst Limitini 100.000 TL ve üzeri girmeniz yeterlidir.

26 Kasım 2014 tarihi itibari ile Hediye Çeki Sisteminde, Ürün Grubu seçimi için ek güncelleme gerçekleştirildi.

Bu sayede; tüm ürünler için aktif olan hediye çekleri, herhangi bir ürün veya herhangi bir kategori ile bir alt kategorilerine özel olarak ta uygulanabilmektedir. Yani, sadece X ürünü için hediye çeki tanımlanabileceği gibi, Y kategorisi ve bir alt kategorilerindeki tüm ürünler için de hediye çeki tanımlanabilmektedir.

Hediye çeki tanım kartındaki, "üye / bayi grubu" altında yer alan "ürün grubu" seçeneğini kullanabilirsiniz.

İlk güncellememiz ile ilgili detaylar aşağıdadır;

Aylardır üzerinde çalıştığımız hediye çeki, puan ve davet sistemi modüllerimizi tüm sitelerde ücretsiz olarak aktif etmiş bulunmaktayız. Bu modüller, hem yönetim paneli hem de müşteri sayfalarında olmak üzere 2 farklı bölümde çalışmaktadırlar.

Kısaca değinecek olursak;

Yönetim Paneli - Puan Sistemi Ayarları :

Bu bölümde puan sistemini eylem bazında aktif veya pasif yapabilirsiniz. 1 TL nin karşılığı olan puan miktarını belirledikten sonra, yeni üyelik, ürün yorumu, ürün tavsiye ve alışverişlerden müşterilerinize puan kazandırabilirsiniz. Puan vermek istemediğiniz eylem için sıfır (0) değerini kullanabilirsiniz. Puanların ister hemen, isterseniz belirli gün sonra aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kazanılan puanların en fazla 365 güne kadar kullanımını sınırlayabilirsiniz. Süresi geçen puanlar hediye çekine dönüştürülemeyecektir.

Puanlara, sitenize veya markanıza özel isim verebilirsiniz. Örnek : GoldPuan, ParaPuan, BonusPuan v.b... Üyenin kazandığı puanları hediye çekine çevirebilmesi için gerekli şartları da yine bu sayfa üzerinde belirleyebilirsiniz.

Davet sistemini kullanmak isterseniz, puan alanına sıfırdan büyük rakam girmeniz yeterlidir. Bu sayede davet linki veya eposta yoluyla sitenize üye davet eden müşteriniz, ilgili üyenin yapacağı ilk alışverişte puan kazanacaktır.

Puan ayar sayfası hakkında detaylı açıklamalar için her bir seçeneğin karşısındaki soru işaretine (?) Mouse'unuzu konumlandırmanız yeterlidir.

Puan ayar sayfasına yönetim paneli - pazarlama sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Yönetim Paneli - Hediye Çekleri :

Bu bölümde kendi oluşturduğunuz hediye çeklerinin haricinde, müşterilerinizin kazandıkları puanlardan elde ettikleri hediye çeklerini de görebilirsiniz. Hediye çek kodları otomatik olarak oluşturulmaktadır. Fakat siz istediğiniz şekilde kod da verebilirsiniz. Hediye çeki oluşturma ile ilgili özet anlatımı alttaki grafik bitiminde bulabilirsiniz.

Hediye çekleri sayfasına yönetim paneli - pazarlama sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Yeni hediye çeki oluşturmak için "ekle" butonuna tıklamanız yeterlidir. Çek kodunuz otomatik olarak gelecektir. İsterseniz değiştirebilirsiniz. Hediye çekini kimlerin kullanabileceğini yine bu sayfadan belirleyebilirsiniz. Kişi başı kullanım sınırı, ilgili çekin aynı üye tarafından kaç kez kullanılabileceğini belirtir. Maksimum kullanımda ise, tüm üyelerin toplamda bu hediye çekini kaç kez kullanabileceklerini gösterir. Mesela; kişi başı kullanıma 1, maksimum kullanıma da 100 yazdığımızda, ilk yüz kişi için bir kereye mahsus bu çeki kullanıma açmış oluyoruz. Sıfır girilirse kullanım limiti uygulanmaz.

Hediye çekini belirli bir tarihte başlatıp, yine belirli bir tarihte sonlandırabilirsiniz. Yapılacak indirim olarak da ister tutar, isterseniz de yüzdesel bir değer girebilirsiniz. Girilen bu tutar, sepet toplamından düşülecektir. Ayrıca, bu hediye çekinin kullanılabilmesi için de sepet toplam tutar limiti kullanabilirsiniz. Bu sayede sepet toplamı bu limite eşit veya büyük olmadığında ilgili hediye çeki kullanılamaz olacaktır. Limit belirtmek istemiyorsanız sıfır girebilirsiniz.

Hediye çeklerinin kullanımı ile ilgili en önemli nokta, kullanılmış hediye çeklerinin tekrardan kullanılmasını önlemek için ilgili sipariş kayıtlarını kesinlikle silmemeniz gerekmektedir. Aksi halde hediye çekinin ilgili üye tarafından kullanılıp kullanmadığı için kontrol edilen sipariş kayıtlarında negatif sonuç çıkacağı için üye hediye çekini kullanmamış gözükecek ve tekrar kullanabilecektir. Zaten, yasal olarak ta tüm sipariş kayıtlarının sistemde kayıtlı durması gerekmektedir.

Hediye çeki ekleme hakkında detaylı açıklamalar için her bir seçeneğin karşısındaki soru işaretine (?) Mouse'unuzu konumlandırmanız yeterlidir.

Yönetim Paneli - Kazanılan Puanlar :

Üyelerin kazanmış olduğu veya sizin hediye ettiğiniz puanları bu sayfadan görebilir, gerek gördüğünüzde ise istediğiniz puan kaydını silebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz üyeye de herhangi bir eyleme gerek kalmadan "Yeni Puan Ekle" sayfası üzerinden hediye puan tanımlayabilirsiniz.

Kazanılan puanlar sayfasına yönetim paneli - pazarlama sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Müşteri - Kazanılan Puanlar :

Müşteriniz kazanmış olduğu puanlara bu sayfadan ulaşabilmektedir. Hesabım menüsündeki seçeneklerden de ulaşabileceği gibi, üye bilgilerim sayfasındaki link üzerinden de kazanılan puanlar sayfasına erişilebilmektedir. Eylemler sonucunda kazanılan puanlar, site içi mesaj sistemi ile de hem yöneticiye hem de üyeye bildirilmektedir. Üye, puan sayfasında kazanılan, harcanan, kalan ve aktif puan miktarlarını görebilmektedir. Kazanılan puanları hediye çekine dönüştürebilmek için aktif puanlarının, yönetim paneli üzerinden belirlemiş olduğunuz kriterleri karşılaması gerekmektedir.

Kazandığı puanların eylem adı, kayıt tarihi, başlama - bitiş tarihleri, puan miktarı ve durumunu liste halinde bu sayfadan görebileceği gibi, nasıl puan kazanabileceği ve bu puanları nasıl hediye çekine dönüştürebileceği, yine yönetim paneli üzerinden yapmış olduğunuz ayarlara göre otomatik olarak müşteriye madde madde gösterilmektedir.

Müşteri - Hediye Çekleri :

Müşteriniz, puanlardan dönüştürdüğü veya kendisi için tanımladığınız hediye çeklerini bu bölümden görebilmektedir. Sizin tanımladığınız çekler direk bu müşteri için olabileceği gibi, bayi grubuna göre de atanmış olabilmektedir. Süresi dolmamış, bireysel veya toplu kullanım limitine ulaşmamış veya süresi gelmemiş hediye çeklerinin karşısında "SEÇ" butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklamak suretiyle ilgili çek kodu otomatik olarak sepete aktarılacaktır. İlgili anlatım sepet kullanımında yapılmıştır.

Müşteri - Davet Sistemi :

Müşterileriniz, sitenizi arkadaşlarını davet ederek puan (para) kazanabilirler. Bu işlem 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Birincisi; davet linkini istediği sayfada veya forum v.b. platformlarda paylaşarak, İkincisi; arkadaşlarına site üzerinden eposta göndererek, Üçüncüsü; davet linkini facebook, twitter veya google+ üzerinden paylaşarak.

Bu sayede davet linkine tıklayarak siteye gelen ve üye olan ziyaretçi, site üzerinden yapacak olduğu ilk alışverişi onaylandığı takdirde; belirlemiş olduğunuz kriterler ölçüsünde davet eden üyenize puan kazandıracaktır. Bu puan ilgili üye tarafından hediye çekine dönüştürülerek alışverişlerde kullanılabilecektir.

Üye, daveti sayesinde kaç kişinin üye olduğunu ve bu davetlerden ne kadar puan kazandığını yine bu sayfa üzerinden görebilmektedir.

Müşteri - Sepet - Hediye Çeki Kullanım :

Üyeniz, kazandığı hediye çekini alışverişinde kullanabilmesi için sepet sayfasında "hediye çek kodu" alanına ister hediye çekinin kodunu yazabilir, isterse de "çeklerim" butonuna tıklayarak hediye çek listesinden seçim yapabilir. Daha sonra ise, "kullan" butonuna tıklaması yeterlidir. Hediye çekinin taşımış olduğu kriterlere göre ya sepet toplamından düşüş yapılacaktır ya da hata mesajı gösterilecektir.

Müşteri hediye çekini sepete tanıttıktan sonra, ürün adetleri veya ürün ekleme çıkarma işlemlerinde değişikliğe giderse, olası hatalı veya negatif kullanımların önüne geçmek için ilgili çek sepetten otomatik olarak kaldırılacaktır.

Yeni modüllerimizle ilgili açıklamalarımız bu kadar. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz detaylarla ilgili bize destek sayfamız üzerinden talep gönderebilirsiniz.

Hediye çeki ve puan sistemlerini doğru kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Olası yanlış tutarlar girmeniz halinde ilgili siparişlerden zarar edebileceğinizi unutmayınız.

Bilgilerinize sunar, bereketli ve bol kazançlı satışlar dileriz.

25 Nisan 2011