Değerli müşterilerimiz;

SEO url adresi ve meta etiketlerine yönelik ara güncellememiz tamamlanmış olup, tüm sitelerde aktif hale getirilmiştir.

Bu kapsamda;

  1. Bilindiği üzere; ürün, kategori, marka, sayfa ve blog url adresleri, girilmiş olan ad veya başlıktan otomatik olarak üretilmekte idi. Yani, ürün adı Toshiba Notebook ise, url adresi de /urun/toshiba-notebook olarak oluşturulmakta idi. Yeni güncelleme ile birlikte, url adresinin manuel girilebilmesine imkan sağlandı. Böylece ad veya başlıktan bağımsız daha etkili url adresleri oluşturulabilmektedir. Diğer bir örneği kategori için verecek olursak; ayakkabı ve erkek adında bir ana bir de alt kategorimizin olduğunu düşünelim. Erkek alt kategorisinin url adresi otomatik olarak /kategori/erkek olarak çıkacaktır. Fakat yeni güncelleme birlikte ad aynı kalmakla birlikte istenildiği takdirde url adresi /kategori/erkek-ayakkabi v.b. şeklinde değiştirilebilmektedir.
  2. Ürün, kategori, marka, sayfa ve blog içeriklerine ait sayfaların; url adresleri /klasor/baslik-ad/id-no şeklindedir. Yeni güncelleme ile birlikte dilerseniz "id-no" alanını url adreslerinizden kaldırabilirsiniz. Örnek : /urun/toshiba-i7-notebook/99 v.b. url adresinizi /urun/toshiba-i7-notebook şeklinde sunabilirsiniz. SEO için etkili olan id-nosuz url adres seçeneği, güncelleme tarihinden sonra aktif edilen müşteri sitelerinde standart, diğer mevcut sitelerde ise yöneticinin seçimine bırakılmıştır. Dilerseniz, sitenizin Yönetim - Ayarlar - Seo/Kod sayfası üzerinden url gösterim seçeneğini değiştirebilirsiniz. Fakat; ilgili sayfadaki uyarıları dikkate almanızı önemle tavsiye etmekteyiz. Bu güncelleme mevcut sitelerde otomatik aktif edilmediği için, indexlenmiş veya aramalarda üst sıralara çıkmış sayfalarınızı etkilemeyecektir. Url adres yapısını değiştirmek tamamen site yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmıştır. İd·no kullanılmayan yeni url yapısı aktif edilse bile, id-noya sahip eski linkler yine ulaşılabilir olmaktadır. Böylece arama motorlarınca indexlenmiş veya farklı platformlarda paylaşılmış linkleriniz çalışmaya devam edecektir.
  3. Ürün, kategori, marka, sayfa ve blog kayıtları için Seo Başlık (Title) seçeneğinin ayrı girilebilmesine imkan sağlandı. Ürün, kategori, sayfa v.b. adları aynı zamanda title olarak geçmekte idi. Fakat yeni güncelleme ile title ad veya başlıktan bağımsız olarak girilebilmektedir. Ürün v.b. adların çok uzun yazıldığı fakat site başlığının SEO'da etkili olması için kısa tutulması gerektiği durumlarda oldukça fayda sağlayan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
  4. Ürün, sayfa ve blog içerik sayfalarındaki H1 tagları revize edildi.
  5. Tüm sayfalardaki Canonical Etiket sistemi revize edildi.
  6. W3C standartlarına uyumluluk %100 hale getirildi. (Tüm eticaret altyapıları içerisinde Türkiye'de sadece bizim yazılımda)

Bilgilerinize sunar, bereketli ve bol kazançlı satışlar dileriz.

25 Temmuz 2018